Amager Mesterskaberne 2013/2014

Resultater og billeder fra AM2014

Amagerpokalen 2014 gik igen til KMB!

Mandag d. 16. juni startede årets Amagermesterskaber i Amager ABC , Markmandsgade 8.
Det er et sjovt sted, denne klub ligger - nemlig inde i en lukket gård. Der er 4 rigtig gode baner, og de var i brug hele ugen.
Det hele kulminerede med finaler fredag d. 20. juni i alle årgange. Som sædvanlig tog KMB sig af langt de fleste medaljer, og herunder ses den lange liste med vindere og billeder af dem.
Til allersidst blev Amagerpokalen endnu engang overrakt til KMB, så den kommer tilbage på hylden!

U 09 HS Guld: Jakob Andersen
U 09 DS Sølv: Amalie Kramer
U 09 DD Guld: Amalie Kramer og Emma Marie Riber-Pedersen (Dragør)
U 09 XD Guld: Amalie Kramer og Jakob Andersen

U 11 HS Guld: Joakim Andersen,
U 11 HS Sølv: Mads Dixon
U 11 HD Guld: Joakim Andersen og Mads Dixon
U 11 DS Guld: Silke Simonsen
U 11 DS Sølv: Clara Dahlgreen
U 11 DS Bronze: Gaia Wolf
U 11 DD Guld: Clara Dahlgreen og Silke Simonsen
U 11 DD Sølv: Gaia Wolf og Smilla Kristensen
U 11 XD Guld: Silke Simonsen og Joakim Andersen
U 11 XD Sølv: Smilla Kristensen og Mads Dixon
U 11 XD Bronze: Clara Dahlgreen og Bastian Kjeldsen
U 11 XD Bronze: Gaia Wolf og Micas Djærnæs

U 13 HS Guld: Simon Bay
U 13 HS Sølv: Nikolaj Strikart
U 13 HD Guld: Simon Bay og Nikolaj Strikart
U 13 DS Guld: Christine Busch Andreasen
U 13 DS Sølv: Camilla Bo Andersen
U 13 DS Bronze: Jennifer Kir
U 13 DD Guld: Jennifer Kir og Camilla Bo Andersen
U 13 DD Sølv: Christine Busch Andreasen og Ida Gomez (Amager ABC)
U 13 XD Guld: Christine Busch Andreasen og Nikolaj Strikart
U 13 XD Sølv: Camilla Bo Andersen og Simon Bay

U 15 HS Guld: Jonas Riget
U 15 HS Bronze: Jannik Kjeldsen
U 15 HD Sølv: Jonas Riget og Jannik Kjeldsen
U 15 DS Sølv: Hannah Clausen
U 15 DD Guld: Freja Ravn og Hannah Clausen
U 15 XD Guld: Freja Ravn og Jonas Riget
U 15 XD Sølv: Hannah Clausen og Jannik Kjeldsen

U 17 HS Guld: Philip Busch Andreasen
U 17 HS Bronze: Sebastian Keller
U 17 HD Guld: Philip Busch Andreasen og Sebastian Keller
U 17 DS Bronze: Luna Zahle
U 17 XD Guld: Luna Zahle og Philip Busch Andreasen

U 19 HS Guld: Rasmus Rylander
U 19 HD Guld: Rasmus Rylander og Oliver Strikart

Se alle resultaterne her