Amager- og Københavns mesterskaberne 2012/2013

Sæsonens AM, KM og KMU er overstået med flotte resultater!

Amagermesterskaberne sæsonen 2012/ 2013:

Så er Amagermesterskaberne for ungdom blevet afviklet, og endnu engang med stor succes for KMBs super ungdom.

KMB vandt således 26 af de 28 afviklede mesterskaber, og viste derfor stor bredde fra de små U9’ere til de store U19ere.

Af særlige bedrifter kan det nævnes at KMB fik 6 tredobbelte mestre:

U11: Nikolaj Strikart Nielsen

U13: Simon Bay og Freja Ravn Nielsen

U15: Sofie Lüthje

U19: Rasmus Rylander

Det bør også fremhæves at to af klubbens yngste spillere, Smilla Kristensen og Justus Nørskov blev Amagermestre i ikke blot deres første AM, men deres første turnering i det hele taget. Godt gået!

 AM_2013_KMB_medaljetagere.jpeg

Her ses en stor del af KMB mange glade superbørn, sammen med træner Mikkel Elbjørn og mangeårige USU formand mm Lotte Bilgrav 

KMB’s dygtige medaljetagere til AM 2013 er:

U9HS: Guld: Justus Nørskov
U9HD: Bronze: Emil Klingenberg Jacobsen/Justus Nørskov og Erik Lindberg
U9DS: Guld: Smilla Kristensen
U9DD: Guld: Smilla Kristensen

U11HS: Guld: Nikolaj Strikart Nielsen
U11HD: Guld: Bastian Holm Kjeldsen/Nikolaj Strikart Nielsen
U11DS: Guld: Jennifer Kir Hansen, Sølv: Liva Lund Johannesen
U11DD: Guld: Jennifer Kir Hansen/Liva Lund Johannesen
U11MD: Guld: Liva Lund Johannesen/Nikolaj Strikart Nielsen, Sølv: Bastian Holm Kjeldsen/Jennifer Kir Hansen

U13HS: Guld: Simon Bay, Bronze: Josh Rasmussen
U13HD: Guld: Josh Rasmussen/ Simon Bay
U13DS: Guld: Freja Ravn Nielsen, Sølv: Camilla Bo Andersen, Bronze: Hannah Clausen
U13DD: Guld: Freja Ravn Nielsen/Hannah Clausen, Sølv: Camilla Bo Andersen/Christine Busch Andreasen
U13MD: Guld: Freja Ravn Nielsen/Simon Bay, Sølv: Christine Busch Andreasen/Josh Rasmussen, Bronze: Camilla Bo Andersen

U15HS: Guld: Jonas Riget, Sølv: Sebastian Keller Rolsted, Bronze: Jannik Holm Kjeldsen
U15HD: Guld: Jonas Riget/Sebastian Keller Rolsted, Bronze: Jannik Holm Kjeldsen
U15DS: Guld: Sofie Lüthje, Sølv: Mathilde Nexmann Larsen, Bronze: Luna Zahle Kristensen
U15DD: Guld: Alberte Mølgaard/Sofie Lüthje, Sølv: Mathilde Nexmann Larsen/Luna Zahle Kristensen
U15MD: Guld: Sebastian Keller Rolsted/Sofie Lüthje, Sølv: Alberte Mølgaard/Jonas Riget, Bronze: Jannik Holm Kjeldsen/Mathilde Nexmann Larsen

U17HS: Guld: Alexander Bond, Sølv: Oliver Strikart Nielsen, Bronze: Philip Busch Andreasen
U17HD: Guld: Oliver Strikart Nielsen/Philip Busch Andreasen, Sølv: Alexander Bond/Victor Simonsen
U17DS: Guld: Camilla Bilgrav, Sølv: Christina Bilgrav, Bronze: Emma Borch og Karoline Keller Rolsted
U17DD: Guld: Camilla Bilgrav/Karoline Keller Rolsted, Sølv: Christina Bilgrav/Caroline Mølgaard, Bronze: Emma Borch/Sine Skov Jonassen
U17MD: Guld: Alexander Bond/Christina Bilgrav, Sølv: Karoline Keller Rolsted/Oliver Strikart Nielsen, Bronze: Camilla Bilgrav/Philip Busch Andreasen og Sine Skov Jonassen/Victor Simonsen

U19HS: Guld: Rasmus Rylander, Sølv: Jacob Eskildsen
U19HD: Guld: Jacob Eskildsen/Rasmus Rylander
U19DS: Bronze: Vanessa Clausen
U19MD: Guld: Rasmus Rylander, Bronze: Jacob Eskildsen/Vanessa Clausen

AM_114.JPGAM_106.JPGAM_109.JPG
Årets mest vindende klub blev KMB 2010.
Årets pige fighter pokal gik til Christine Busch Andreasen,KMB 2010, og årets drenge fighter pokal gik til Benjamin Bogø, Dragør

Københavnermesterskaberne sæsonen 2012/2013

Københavns Mesterskaberne er en seance over 3 dage i 3 forskellige haller, sluttende af i Skovshoved i år. Købenshavns Mesterskaberne for Ungdom spilles færdig på 1 dag, i år i KBK.

På finaledagen i KM spilles der 5 finaler (U 11, U 13, U 15, U 17, U 19) ad gangen, så man har et godt overblik over de bedste spillere i København. Det er rigtig sjovt at se den udvikling, der sker i årgangene. Også i år var der mange spændende og sindsoprivende kampe. Overordnet var KMB 2010 i 11 ud af 25 mulige KM-finaler. Samlet blev det til 3 sejre – og de 2 i U 13!!

Resultater i KMU:

Bronze i DD U13 C: Anna Joost Jensen og Emilie Christensen
Sølv i DS U13 D: Anna Joost  Jensen

Resultater i KM:

U13 E*:

Sølv i DS: Freja Ravn
Bronze i DS: Mathilde Cramer Ahrens
Bronze i HS: Simon Bay
U13_DD_KM_2012.JPG
Guld i DD: Freja Ravn og Mathilde Cramer Ahrens
Bronze i DD: Christine Busch sammen med Anne Gyde, Gentofte
U13_Mix_KM_2012.JPG 
Guld i Mix: Mathilde Cramer Ahrens sammen med Troels Elting, Lyngby
Sølv i Mix: Freja Ravn og Simon Bay
 
U15 E*:

Guld i Mix: Sofie Lüthje sammen med Emil Langemark, Skovshoved
Sølv i DS: Sofie Lüthje
Bronze i DD: Sofie Lüthje/Mathilde Nexmann og Alberte Mølgaard sammen med Cille Nielsen, Lyngby

U17 E*:

Sølv i Mix: Camilla Bilgrav/Victor Simonsen
Bronze i Mix: Karoline Keller/Alexander Bond og Philip Busch sammen med Claudia Paredes, Skovshoved
Bronze i HS: Alexander Bond
U17E_KM_2012_HD.JPG
Sølv i HD: Alexander Bond/Oliver Strikart
Bronze i HD: Philip Busch/Victor Simonsen
Sølv i DS: Camilla Bilgrav
U17E_KM_2012_DD.JPG
Sølv i DD: Karoline Keller/Christina Bilgrav
Bronze i DD: Caroline Mølgaard/Camilla Bilgrav

U19 E*:

Bronze i Mix: Camilla Paulsen/Rasmus Rylander og Vanessa Clausen/Jacob Eskildsen
Bronze i HS: Rasmus Rylander
Bronze i HD: Rasmus Rylandre/Jacob Eskildsen
Bronze i DS: Vanessa Clausen
Sølv i DD: Camilla Paulsen/Vanessa Clausen